• 2012/2013

        •  

          3 czerwca delegacja naszego gimnazjum wzięła udział w debacie o bezpieczeństwie organizowanej przez Starostwo Dzierżoniowskie i Komendę Policji w Dzierżoniowie.

          Debata odbyła się w "Ekonomiku"jej celem było między innymi rozpoznanie aktualnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa młodzieży w powiecie dzierżoniowskim, pogłębianie kontaktu  i zaufania między młodzieżą a osobami reprezentującymi instystucje zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa.

          Reperezentanci szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów powiatu dzierżoniowskiego przy współudziale władz powiatu, policji, straży pożarnej w czasie wspólnych warsztatów rozmawiali i zastanawiali się nad sposobami zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży.  Przed debatą do szkół zostały dostarczone ankiety, w których poproszono o udzielenie odpowiedzi na temat  zagrożeń i poczucia bezpieczeństwa. Zebrane dane posłużyły jako punkt wyjscia do prac warsztatowych.

          w warsztatachudział wzięli  uczniowie:
          Oskar Olejnik kl.2c
          Mateusz Smolarski kl.2c
          Łukasz Gil kl. 3e
          Michał Fudali kl.3e
          opiekun Iwona Szuba

           

           

          28 maja

               Dnia 28 maja odbył się szkolny festyn promocji zdrowia, w ramach którego uczniowie uczestniczyli w  szkolnym dniu  sportu, w projekcie edukacyjnym promującym ideę dawstwa szpiku kostnego oraz w projekcie "Szczęśliwi chorują mniej- wpływ psychiki na zdrowie człowieka".

          Uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji promującej dawstwo szpiku. Młodzież uzupełniła  swoją wiedzę na temat kto może zostać dawcą i jakie są procedury rejestracyjne. Swoim rodzicom gimnazjaliści zanieśli  zaproszenie na Powiatowy Dzień Dawcy,który odbdzie się

          3 czerwca w Ekonomiku

          23 maja

          Szkolny konkurs wiedzy o anatomii człowieka

          "Swoje ciało znasz, dobrze o nie dbasz"

          Dnia 23.05.2013 odbył się II etap szkolnego konkursu wiedzy o anatomii człowieka.

          Przyznano dwa pierwsze miejsca.

          I miejsce :
          Julia Michalska - klasa 2b oraz Nina Stojanowska- klasa 2c

          II miejsce :
          Marta Ligocka - klasa 2a

          III miejsce :
          Marcin Winiarski- klasa 2c

          Serdecznie gratulujemy
          !!!

          opiekun Ewa Olejarz

           

          20 maja

           

          Dnia 3 czerwca w Zespole Szkół NR 3 w Dzierżoniowie (Ekonomik) odbędzie się Powiatowy Dzień Dawcy promujący ideę dawstwa szpiku kostnego. Każda osoba, która ukończyła 18 lat może zostać dawcą szpiku.

          Masz pytania lub wątpliwości?

          Chcesz dowiedzieć się więcej?

          28 maja na szkolnym festynie promocji zdrowia w naszym gimnazjum  dowiesz się wszystkiego!

          Zapraszamy!

           

          12 maja

                                  12 maja w niedzielę chętni uczniowie naszej szkoły, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas, wzięli udział w organizowanym przez OSiR i Urząd Miasta w Dzierżoniowie Terenowym Rajdzie Amatorów Kolarstwa i Turystyki TRAKT 2013. Wybraliśmy trasą pieszą (górską) 25 km i choć pogada nas nie rozpieszczała, było troszkę mokro i chłodno, wszyscy cało dotarliśmy na metę na stadionie OSiR. Tam trudy wędrowki wynagrodziła nam pyszna grochówka i kiełbaska. Opiekunami grup uczniowskich były
          I. Szuba, K. Borodajko

           

           

          11 marca

          "Z PODWÓRKA KONARSKIEGO"    

           

          Zapraszam do zakupu i przeczytania nowego numeru gazety szkolnej "Z podwórka Konarskiego",  do którego  tradycyjnie dołączona jest wkładka promująca zdrowie. Zamieszczamy tak artykuły o zdrowiu tym fizycznym i psychicznym, które redagują również uczniowie naszego gimnazjum.

          w najbliższym numerze m.in :

           

          UWAGA NADWAGA!!!              

           

                 Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Polsce wynika, że około 62% mężczyzn i 50% kobiet ma mniejszą bądź większą nadwagę. Jeśli przyjrzymy się uczniom naszego gimnazjum, zauważymy, że problem dotyczy również w dużym stopniu ludzi młodych. Wszystko wskazuje na to, że dane te będą coraz bardziej zatrważające. Co można zatem poradzić Polakom w kwestii nawyków jedzeniowych? Jest kilka zasad, o których warto pamiętać, by nie przybierać dodatkowych kilogramów:

          Po pierwsze - powinno się uporządkować swój harmonogram jedzenia. Najlepiej jest podzielić dzień na kilka posiłków (4-5) podawanych w równych odstępach czasu.

          Po drugiezminimalizować spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Produkty te, jak napoje gazowane, mleczna czekolada, fast foody, słodycze, białe pieczywo zawierają dużą ilość węglowodanów, których organizm w normalnych warunkach nie jest w stanie przyswoić bez szkody dla siebie .

           Po trzecie - powinno się jeść tylko tyle, aby zaspokoić głód. Niestety życie w biegu sprzyja podjadaniu i późnym, obfitym posiłkom. Dlatego zamiast zaspokajać głód, jemy zbyt dużo i czujemy się przepełnieni. To przyczynia się do powiększenia objętości żołądka, a w konsekwencji do wzrostu zapotrzebowania na jedzenie.

          Po czwarteposiłki powinno się spożywać powoli, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając. Jedząc szybko, łatwo jest przeoczyć moment poczucia sytości.

          Nawyki, które działają na naszą niekorzyść:

          • Jemy szybko i o nieregularnych porach. Wiele osób pierwszy większy posiłek spożywa dopiero po pracy, tj. koło godziny 19.00 lub 20.00! Na dodatek, posiłki, które spożywamy są często bardzo ubogie w wartości odżywcze.
          • Dostarczamy swojemu organizmowi w jedzeniu ogromne ilości toksyn, co później przekłada się negatywnie na jego funkcjonowanie. Efekt – uczucie wzdęcia, biegunki, mdłości, zatwardzenie, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie.

                   Widać, że zachowanie odpowiedniej wagi, nie musi wymagać od nas wiele wysiłku. Czasami wystarczy konsekwencja, dyscyplina, właściwe nawyki żywieniowe i 30 minut aktywności fizycznej dziennie!

          Opracowała Iwona Szuba

          Prawidłowe odżywianie w wieku dojrzewania.

           

           

           

                  Odżywianie to proces dostarczania niezbędnych dla organizmu produktów dla przemiany materii oraz do prawidłowych procesów metabolicznych, przy przestrzeganiu ogólnej zasady zachowania energii (oznacza to, że nie powinniśmy zjadać więcej kalorii niż wydatkujemy, czyli po prostu spalamy).

                  W okresie dojrzewania dochodzi do ostatecznego ukształtowania wszystkich organów człowieka. Z tego powodu właśnie,  ważne jest żeby zaopatrzyć organizm w prawidłowe, pod względem składu, proporcji i wartości pożywienie.

           

                  Przyjrzyjmy się choćby naszym kościom! Kość składa się ze związków fosforu, krzemu, wapnia i kolastyny. Większość wymienionych substancji nie występuje w diecie współczesnej młodzieży. Za to telewizja poprzez reklamy promuje bezwartościowe produkty a nawet te, które szkodzą naszemu zdrowiu, np. kolorowe słodzone napoje, które demineralizują kości. A my tym reklamom ulegamy i spożywamy niezdrowe jedzenie, bo jest ładne, kolorowe i prosto z reklamy! To co powinniśmy dostarczyć naszym kościom, żeby były silne, to związki zawarte w rybach morskich, jajach, czerwonym mięsie i w warzywach.

           

          PRODUKTY, KTÓRE NAM SZKODZĄ TO:

          - produkty typu coca-cola; zawierają one kwasy fosforowy i fluorowodorowy. Chociaż wspomniane napoje zawierają je w ilościach niewielkich, to są to silnie żrące kwasy! Niszczą one szkliwo zębów, wypłukują fosfor z kości, niszczą florę bakteryjną jelit! Zawierają również ogromne ilości cukrów złożonych trudnych do strawienia. Słyszeliście zapewne o tym, jak odkręca się zapieczoną, zardzewiałą starą śrubę? Polewamy ją coca- colą!!! Wyżera wszystko!

          - hamburgery- mięso pochodzi często z podrobów wołowych- wątroba, podgardle. Wątroba zwierząt hodowanych metodą przemysłową to śmietnik nieprzetrawionych antybiotyków stanowiących dodatek do pasz i innych trujących specyfików. To wszystko potem spożywamy my- miłośnicy Mc Donalda!!!

          - cukierki i kupne ciasta i ciasteczka- zawierają ogromne ilości tłuszczów, cukrów, sztucznych barwników i konserwantów. Te substancje  mogą powodować  nadwagę, cukrzycę i choroby nowotworowe!

          Oczywiście nie chcę Was przekonywać, żeby w ogóle tych produktów nie spożywać, ale nie mogą być one stałym składnikiem naszej diety!

          Pamiętaj- jesteś tym, co jesz!

          Opracowanie- Ola Wołosiak

           

          4 marca

           

          Jakość relacji między ludźmi stanowi o klimacie społecznym, w którym oni żyją. Od nas samych-czyli od nauczycieli, uczniów, rodziców i innych pracowników zależy, czy podejmiemy działania zmierzające do tworzenia dobrego klimatu. Na jakość relacji wpływa dobra komunikacja, umiejętność słuchania, ustalenie  i konsekwentne przestrzeganie reguł zachowania, pozytywna nastawienie do ludzi.

          W imieniu Samorządu Uczniowskiego gratuluję zwycięzcom konkursu literackiego

          "Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi?":


          I miejsce - Natalia Czuwara kl. 2d
          II miejsce - Marta Tronina kl. 2d
          III miejsce - Michał Choiński kl. 3e  

           

          Wyróżnienia:

          1. Monika Zamorska kl. 1c
          2. Ewa Dawidowicz kl. 2b


          Gratuluję i życzę dalszych sukcesów literackich.


                                                          Dorota Pilarczyk - opiekun SU

          10 grudnia

           

          Dnia 07.12.12 odbył się w naszej szkole  

          powiatowy etap XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji  Zdrowego Stylu Życia.

          W Olimpiadzie wzięło udział 8 szkół gimnazjalnych.


          Nasza szkoła zajęła III miejsce -zespołowo.
          Uczennica klasy 3d,Marta Rudnicka zajęła II miejsce-indywidualnie.

          ZG nr 3 reprezentowali:
          Marta Rudnicka-klasa 3d
          Natalia Kidzińska- klasa 3g
          Paweł Urzędowski- klasa 3c

          Organizatorem Olimpiady był Dzierżoniowski Zarząd PCK oraz szkolne koła PCK


          Gratulujemy !

           

          2 grudnia

          Dnia 30.11.12 odbył się Zespole Szkól nr 1 w Dzierżoniowie VI Powiatowy Konkurs Plastyczny pod hasłem "HIV- to nie dla mnie".


          Drużyna z naszej szkoły w składzie:


          Kinga Gniedziejko kl.2b
          Karolina Bernacik kl.2c
          Barbara Jankowska kl.2b
          Katarzyna Dawidowicz kl.2b
          Julia Michalska kl.2b


          zajęła II MIEJSCE.


          Gratulacje!

           

          POWIATOWA OLIMPIADA WIEDZY O AIDS

          Dnia 29.11.12 odbyła się VI Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS pod hasłem "HIV- to nie dla mnie".

          W Olimpiadzie wzięło udział 7 szkół gimnazjalnych. Nasza szkoła zajęła II MIEJSCE.
          ZG nr 3 reprezentowali uczniowie klasy 2a :
          Marta Ligocka
          Estera Mechowska
          Radosław Pietras

          Serdecznie gratulujemy wiedzy !

           

           

           

            9 listopada

          "Z PODWÓRKA KONARSKIEGO"    

           

          Przypomnijmy, że w każdym numerze ukazującej się gazety szkolnej, znajduje się wkładka, w której zamieszczane są treści promujące zdrowy styl życia. Czasem piszę dla Was ja, a czasem Wasze koleżanki z Klubu Promocji Zdrowia. Oczywiście każdy, kto chce podzielić się czymś ważnym z uczniami naszej szkoły (a odnosi się to do zdrowia smiley)może napisać artykuł do gazety. Chętnych serdecznie zapraszam!!!


           

          Co to jest zdrowy styl życia? Czy Ty taki prowadzisz?

          RUSZAJ SIĘ!!!

          Aktywność  fizyczna nie tylko pomaga zapobiegać  nadwadze i otyłości, ale także korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Sport jest jednym z wielu skutecznych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, takim jak nadciśnienie czy cukrzyca. Pamiętaj, że aktywność fizyczna poprawia twój stan zdrowia nawet wtedy, gdy nie tracisz wagi. Żyj aktywnie! Aktywność fizyczna pozwala Ci dłużej żyć! 

          To proste:

          • Dużo spaceruj (z psem smiley)
          • Ogranicz oglądanie TV i granie na komputerze do 1 godziny dziennie.
          • Nie jedz podczas oglądania TV.
          • Lepiej chodzić na nogach niż jeździć autem, nie bój się schodów!

           

          Martyna Stańczyk kl. 1c


           

          SŁODKIE ŻYCIE

          Oczywistym jest, że jedynym sposobem na to, by uniknąć problemu z nadwagą jest zdrowy styl życia. Jego częścią jest zdrowe odżywianie.  Świadomość tego, że zdrowe odżywianie  ma pozytywny wpływ na naszą wagę jest powszechna, ale mimo to często się o tym fakcie zapomina. Wiemy o tym, że nadmiaru cukru powinniśmy unikać. Piramida zdrowego żywienia ma słodycze na samym szczycie, co oznacza, że są to produkty, które powinniśmy spożywać sporadycznie. A jak to wygląda w życiu codziennym??? Dziewczyny! Nie odchudzajcie się na wiosnę! Po prostu codziennie myślcie co  i w jakiej ilości jecie!!!

          Aleksandra Cyndzer  kl.1c


           

          JAK PROWADZIĆ ZDROWY STYL ŻYCIA?

           

          Zdrowy styl życia ma wpływ na wszystkie aspekty jakości naszego życia. A co to właściwie znaczy? Czy zdrowy styl życia jest wtedy, kiedy jemy codziennie kiełki, a może kiedy biegamy z samego rana? Każdy moment naszego życia może być dobrem momentem, żeby ustalić zasady „swojego zdrowego stylu”. Od czego zacząć? Właściwie od nas samych, od pozytywnego nastawienia do siebie, do świata i do zmian, które chcemy wprowadzić, aby stać się zdrowszym i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

           

          Jakie to moją być zmiany?

          Może wybierzcie coś z poniższych propozycji?

          • Unikaj stresu- a jeśli się nie da- życie gimnazjalisty proste nie jest- naucz się relaksować, oczywiście w zdrowy sposób.
          • Zdrowo się odżywiaj- piramidę zdrowego żywienia zna każdy, wystarczy ją stosować.
          • Porządnie się wyśpij- nie objadaj się przed snem, za to pomyśl o rzeczach przyjemnych.
          • Bądź pozytywnie nastawiony do siebie i uśmiechaj się do innych.

           

          OTO LISTA POTRZEBNYCH RZECZY NIEZBĘDNYCH DO WPROWADZANIA ZMIAN:

           

          • Dobre chęci
          • Motywacja
          • Pozytywne nastawienie
          • Towarzystwo dobrej koleżanki

          Dominika Krzyśko kl.1c


           

          Na podstawie tekstów przygotowanych przez uczniów

          opracowała Iwona Szuba-lider promocji zdrowia


          .

           

           

           

          27 października

          XXI OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA ZDROWEGO STYLU ZYCIA PCK

           

           

          Dnia 25 października 2012 odbył się szkolny etap XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia, w której wzięli udział uczniowie wszystkich klas trzecich.
          Do etapu rejonowego, który odbędzie się w grudniu w naszej szkole, zakwalifikowali się:


          Paweł Urzędowski kl. 3c
          Marta Rudnicka kl. 3d
          Natalia Kidzińska kl. 3g


          Gratulujemy !

           

                 10 października 2012 r.

           

          MATERIAŁY INFORMACYJNE DLA RODZICÓW

          Profilaktyka uzależnień i promocja zdrowia wśród młodzieży - uzależnienia, zdrowy styl życia”.

          8 października odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjno-aktywizujące dla trzecioklasistów. Poprowadziły je panie Katarzyna Stokłosa-Wiech i Urszula Ciechalska ze Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie. Warsztaty poprzedził pretest wiedzy na temat uzależnień i zdrowego stylu życia oraz przekazanie  materiałów informacyjnych dla rodziców. Dla przypomnienia zamieszczamy je również na naszej stronie.

           

          JAK ROZPOZNAĆ CZY MOJE DZIECKO "BIERZE"?

          Pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie niepokojące zmiany będzie Ci na pewno łatwiej zauważyć, jeśli masz z dzieckiem dobry kontakt, wiele ze sobą rozmawiacie i dużo czasu spędzacie razem. Pamiętaj jednak, że niektóre zachowania
          i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać. Dlatego należy zwrócić uwagę na:

           

          Zachowanie , a zwłaszcza radykalne zmiany w sposobie bycia, jak:

          • huśtawka nastrojów, naprzemienne ożywienie i ospałość,
          • nadmierny apetyt lub brak apetytu,
          • porzucenie dotychczasowych zainteresowań,
          • kłopoty w szkole (słabsze oceny, konflikty z nauczycielami, wagary),
          • izolowanie się od innych domowników,
          • zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów,
          • zamykanie swojego pokoju na klucz, akcentowanie potrzeby prywatności
          • częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza,
          • wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków,
          • zmiana grona przyjaciół, zwłaszcza na starszych od siebie,
          • krótkie rozmowy telefoniczne prowadzone półsłówkami,
          • późne powroty lub nagłe wyjścia z domu,
          • bunt, łamanie obowiązujących w domu zasad,
          • kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu,
          • powtarzające się zgłaszanie przez dziecko zagubień lub kradzieży przez rówieśników drobnych sum pieniędzy, wandalizm, napady, pobicia
          • kłopoty z koncentracją,
          • zmiany w porach spania,
          • nadmierne reakcje na krytykę lub niewielkie nawet niepowodzenia.

          Wygląd zewnętrzny

          • nowy styl ubierania się,
          • szybkie wychudzenie lub nagły wzrost masy,
          • przewlekły katar, krwawienie z nosa,
          • zaburzenia pamięci oraz toku myślenia,
          • przekrwione oczy, nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice nie reagujące na światło,
          • bełkotliwa, niewyraźna mowa,
          • brak zainteresowania swoim wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny,
          • słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania,
          • ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie, "gęsia skórka".

          Narkotyki lub przybory do ich używania

          • fifki, fajki, bibułki papierosowe
          • małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem
          • kawałki opalonej folii aluminiowej, łyżka
          • znaczki, białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami
          • leki bez recepty
          • tuby, słoiki, foliowe torby z klejem
          • igły, strzykawki

           

           

           

          4 października 2012 r.

          Masz problem? Używki go nie rozwiążą”

           

           

          Już w październiku Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie przeprowadzi w naszej szkole program profilaktyki zdrowotnej pt. „Profilaktyka uzależnień i promocja zdrowia wśród młodzieży - uzależnienia, zdrowy styl życia”.

          Grupa docelowa, do której kierowane są działania, to uczniowie klas III gimnazjum. W ramach programu 8 października odbędą się zajęcia dla młodzieży w formie warsztatów edukacyjno-aktywizujących. Na zajęciach  poruszone zostaną kwestie dotyczące problemu uzależnienia (od alkoholu, narkotyków, papierosów, leków, słodyczy i mediów), ze szczególnym uwypukleniem umiejętności niezbędnych do podejmowania przez młodzież właściwych decyzji i działań związanych z własnym zdrowiem.

          By wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi, realizatorzy programu przewidzieli  możliwość uzyskania wsparcia i pomocy dla młodzieży poprzez elektroniczny kontakt z osobami prowadzącymi program

          ( komunikator GG 44604084, profil: Profilaktyka)

          W wyznaczonych terminach tj.

          25.10.2012r i 28.11.2012r  od godziny 19.00 do 21.00

          młodzież będzie mogła anonimowo porozmawiać i zwierzyć się z problemów związanych z uzależnieniami, uzyskując przy tym pomoc i wsparcie.

          W program zostali włączeni również rodzice gimnazjalistów, którym  przekazano  informację w formie materiałów edukacyjnych.

           

          Planowane działania mają na celu zwiększenie świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie gimnazjalistów, przeciwdziałanie uzależnieniom (głównie nikotynizmowi, alkoholizmowi i narkomanii) oraz promowanie zdrowego stylu życia. Wszelkie typy uzależnienia, czy to od substancji czy zachowań, są dziś zjawiskiem powszechnym i gdy nie postaramy się im przeciwdziałać, a tylko zareagujemy kiedy już wystąpią, to nasze działania będą spóźnione.

          Bywają sytuacje, gdy dorośli nie potrafią poradzić sobie z problemem i  szukają  rozwiązania w środkach odurzających. Tym bardziej młodzi ludzie, kształtujący dopiero swoją osobowość i światopogląd, nie mają wypracowanych dojrzałych sposobów radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, narażeni są na ryzyko popadnięcia w uzależnienie. Należy pamiętać o tym i starać się wspierać młodzież w przeżywanych  trudnościach. By wspomóc młodego człowieka potrzebni są świadomi, zaangażowani w wychowanie dziecka rodzice, szkoła rozumiejąca problemy ucznia i wychodząca im na przeciw, ale przede wszystkim  potrzebna jest dojrzała świadomość młodego ucznia, bo to przecież w końcu on sam zdecyduje, czy napotykając w swoim życiu problem,pójdzie po pomoc do rodziców, starszego brata, nauczyciela czy poszuka rozwiązania w środkach odurzających.

          Wzbudzeniu tej refleksji nad własnym postępowaniem mają właśnie służyć podejmowane w ramach programu działania.

           

           

           

          Witamy w nowym roku szkolnym 2012/2013!!!

           

           

          27 sierpnia 2012 r.

          Pozdrowienia z Warszawy!

          Podczas, gdy wszyscy nasi uczniowie odpoczywali i  cieszyli się urokami lata, nasza szkoła została zaproszona na jubileuszową konferencję do Warszawy z okazji 20-lecia Ogólnopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Miałam przyjemność uczestniczyć w tej uroczystości i poznać osoby, które tę sieć tworzyły od początku. Sieć szkół z krajowym certyfikatem pięknie się rozrasta i ma już 66 członków. W naszym województwie promujemy zdrowie w Dzierżoniowie, Jordanowie Śląskim i Polkowicach.

          Z okazji tak okrągłego jubileuszu w Warszawie spotkali się przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, wielu instytucji wspierających od lat ruch Szkół Promujących Zdrowie w Polsce, osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju sieci, wojewódzcy koordynatorzy sieci, dyrektorzy szkół i szkolni koordynatorzy ze szkół promujących zdrowie oraz członkowie pierwszego Polskiego Zespołu ds. Szkół Promujących Zdrowie.

           

                                                                                                                      Iwona Szuba

           

           




          Wakacje!!! Znowu są wakacje!!!

          Wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły

          Szkolny Zespół Promocji Zdrowia

          życzy fantastycznego wypoczynku,

          słońca i naładowania baterii niezbędnych

          do  pracy w następnym roku szkolnym!!!

           

          wakacje wakacjami......ale....

          Nie zapomnijmy w książce adresowej naszego telefonu wpisać kontaktu ICE, z numerem telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.

           

          Przypomnijmy:

           Skrót ICE jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. W razie potrzeby pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki, choroby, problemy ze zdrowiem, alergie itp. Jeśli masz kilka osób, które mogą udzielić informacji na twój temat, ich numery zapisz jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2.

           

                                                                                                  Do zobaczenia we wrześniu!!!

           

          zdjęcie nie może zostać wyświetlone

           

          PROGRAM „JEŻDŻĘ Z GŁOWĄ”

          FUNDACJA BGŻ

           

          Od marca w naszej szkole realizowany był program Fundacji BGŻ „Jeżdżę z głową”.

           Program powstał z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych z mniejszych miejscowości, którzy chcieliby zaangażować się w zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w swoich lokalnych środowiskach.

           

           Sto szkół z całego kraju znalazło się w prestiżowym gronie placówek przyjętych do programu edukacyjnego Fundacji BGŻ „Jeżdżę z głową”. Wśród nich także nasze gimnazjum-jako jedyne w powiecie!

          Celem programu „Jeżdżę z głową” jest promocja bezpiecznych zachowań na drodze wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz propagowanie wiedzy na temat zmian w przepisach ruchu drogowego wśród młodych rowerzystów.

          W naszej szkole programem objęte były klasy 2d i 2e, a opiekunem projektu Iwona Szuba. Na początku uczniowie zapoznali się z najnowszymi zmianami w kodeksie ruchu drogowego, które dotyczą rowerzystów. Uczniowie obejrzeli ciekawy film przygotowany przez fundację BGŻ oraz wysłuchali krótkiego wykładu. Już o wiele mądrzejsi podjęli następujące działania:

          • Przygotowano i wysłano na konkurs do Warszawy  plakaty promujące bezpieczne zachowanie na drodze oraz wzajemny szacunek wszystkich użytkowników dróg. W konkursie można wygrać wycieczkę do Warszawy dla całej klasy oraz zagraniczny kurs językowy. Galerię plakatów (w tym także prace Waszych kolegów), które wpłynęły na konkurs z calego woj.dolnośląskiego można obejrzeć w galerii .
          • przeprowadzono wśród dorosłych mieszkańców naszego miasta „ankiety eksperta ruchu drogowego”. Uczniowie zbadali wiedzę aż 250 dorosłych, a jeśli tym brakowało wiedzy na zadawane pytania, po wypełnieniu ankiety uczniowie poprawiali błędne odpowiedzi.
          • 30 maja, podczas szkolnego festynu promocji zdrowia, uczniowie klasy 3 g w ramach projektu edukacyjnego podzieli się swoimi przemyśleniami w oparciu o analizę przeprowadzonych badań ankietowych.
          • 27 czerwca delegacja uczennic z klasy 2e wraz z opiekunem projektu gościła na komendzie policji dzierżoniowskiej. Dziewczęta przedstawiły i omówiły wyniki badań,które przeprowadziły klasy 2e i 2d.Przekazano również tablicę wizualizującą wykonaną przez naszych uczniów, która ukazywała najbardziej niebezpieczne miejsca w naszym mieście, które wskazali ankietowani.

          Jeżdżę z głową

          Wszystkie podjęte działania miały nie tylko wzbogacić wiedzę młodzieży i dorosłych dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drogach, ale także zaangażować naszych uczniów w troskę o dbałość i zainteresowanie podniesieniem bezpieczeństwa w naszej najbliższej okolicy.

          Partnerzy programu: Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

          Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej

          Realizator: Fabryka Komunikacji Społecznej

           

                                                                                                                     Iwona Szuba

           

           

           

          DNI PROMOCJI ZDROWIA W SZKOLE

          FESTYN PROMOCJI ZDROWIA

           

          W środę- 30 maja odbył się Szkolny Festyn Promocji  Zdrowia, który rozpoczął  dni promocji zdrowia w naszej szkole. Podczas festynu zaprezentowała się klasa 3g przygotowując projekt edukacyjny o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz zmianach w kodeksie ruchu drogowego. Projekt opracowany był w oparciu o wyniki i analizę ankiety wiedzy o ruchu drogowym, którą przeprowadziły klasy 2d i 2e wśród dorosłych mieszkańców naszego miasta. Uczniowie 3g podzielili się swoimi przemyśleniami, przygotowali śmieszny film edukacyjny, a także przeprowadzili konkurs wśród słuchaczy badający wiedzę o kodeksie drogowym.

          Podczas festynu rozstrzygnęliśmy również konkurs na najciekawsze hasło promujące dobry klimat w naszej szkole, który odbył się w lutym. Przypomnijmy: każda klasa miała opracować dwa hasła w formie rymowanej, w których ujęłaby zachowania naszych uczniów, które najbardziej przeszkadzają w codziennym życiu szkoły.  Jury w składzie: Jarosław Buczyński, Anna Jukin i Iwona Szuba wybrało najciekawsze z haseł. Oto laureaci:

          I m-ce klasa 2b

          „NIE MÓW DO MNIE BRZYDKICH SŁÓW, SZKOŁA TO NIE STADO KRÓW”

          II M-CE klasa 2a

          „NIE PRZEKLINAM DZISIAJ W SZKOLE, TAK JAK INNI PRZY MYM STOLE”

          III MIEJSCE klasa 3d

          „CZŁOWIEK KULTURĘ ZNAJĄCY JEST CZARUJĄCY"

           

          Na konkurs napłynęło naprawdę bardzo dużo haseł i wszystkie były ciekawe. Wyróżniliśmy jeszcze klasy 2a, 3h i 2d, a wszystkie hasła można było obejrzeć na forum szkoły i w gabinetach zwycięskich klas.

           

          Podczas festynu przypomnieliśmy uczniom o istnieniu „Błękitnej skrzynki życzeń”, która na co dzień wisi w bibliotece szkolnej a wyjątkowo w środę stanęła na forum szkoły i przyjmowała życzenia i sugestie naszych uczniów ,co możemy zmienić w naszej szkole, żeby było w niej przyjemnie uczyć się i pracować.

          Dla uczniów, którzy wciąż lekceważą swoje zdrowie i urodę przygotowano na festynie stoisko promujące Dzień Bez Papierosa (31.05)

          Dziękuję za pomoc w organizacji festynu klasie 3g.

          Koordynator Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia-

          Iwona Szuba

           

           

           

           DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA    

           

          Kontynuacją dni promocji zdrowia w naszej szkole był Dzień Bezpieczeństwa, który odbył się 4 czerwca na boiskach sportowych „Orlik”, a który przygotowali nauczyciele Katarzyna  Kowalska i Janusz Chamczyński. Młodzież wysłuchała pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz  spotkała się z policjantami, którzy wyjaśnili przepisy ruchu drogowego, które dotyczą motocyklistów. Uczniowie naszej szkoły mogli również przyjrzeć się bliżej pięknym motocyklom i skorzystać z krótkiej przejażdżki dzięki gościom zaproszonym przez panią Kowalską ze  Stowarzyszenia Motocyklistów Ziemi Dzierżoniowskiej.

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

  • Galeria zdjęć

      brak danych